Czy wykonanie gitary jest łatwe? Czy ktoś zadał sobie to pytanie? Dlaczego na rynku jest takie zróżnicowanie cen? Czym różnią się gitary ze sklejki od gitar z drewna?
Budowa gitary akustycznej z naturalnego drewna rozpoczyna się według planu. Czyli dokładnego rysunku technicznego z precyzyjnie określonymi wymiarami i schematem ożebrowania. Plan można kupić w internecie lub posiadając doświadczenie sporządzić go samodzielnie .
Najważniejszy jest materiał .Musi być piękny i wysezonowany .Niełatwo znaleźć odpowiednie drewno. Tutaj ważne jest wieloletnie doświadczenie przy obróbce tego materiału . Kiedy posiada się dokładną wizję instrumentu tzn jakie charakterystyczne tony chcemy w przyszłości wydobyć z instrumentu i jak ma wyglądać wtedy ściśle pod te parametry wybieramy materiały.
Następną czynnością jest sporządzenie formy aby móc posklejać ze sobą boki i płyty gitary.
Wspomnieć trzeba o tak ważnym gięciu boków .Wykonuje się to specjalną wyginarką.
Gryf gitary to odrębna bardzo ważna czynność. Szczególnie profil gryfu ,który w idealnej gitarze musi pasowac do ręki muzyka. Jak to osiągnąć? Najlepiej gdy muzyk osobiście dokona selekcji.Jeśli nie jest to możliwe trzeba wzorować się na kultowych modelach gitar. I oczywiście samo nieumiejętne "wystruganie" gryfu może nastręczać wiele problemów w trakcie używania gitary np gięcie się materiału-tzw śmigło -zmora gitarzystów.
Końcową czynnością jest lakierowanie . Polega to na kilkakrotnym nakładaniu powłoki lakieru przy użyciu pistoletu lakierniczego i sprężarki, szlifowaniu i polerowaniu.
Możliwe jest także zastosowanie bardzo ekskluzywnego i stosowanego w gitarach wysokiej klasy szelaku ,a ściślej uzyskanej z roztworu szelaku i spirytusu politury. Jest to naturalna substancja nadająca drewnie niepowtarzalną głębię i uwydatniająca kolor oraz rysunek słojów drewna. Politurę stosuje się głównie w gitarach klasycznych i meblarstwie . Angielska nazwa to french polishing. Nie jest popularna w gitarach niskobudżetowych z powodu wysokiej ceny i dużego stopnia trudności stosowania .Jest to proces czasochłonny i wymagający wiedzy i doświadczenia.
Uważam, że największy wpływ na brzmienie gitary mają jednak umiejętności lutnika. Potrzebne są do tego niezaprzeczalny talent, ogromna cierpliwość i zamiłowanie do tego zajęcia.
Gitary ze sklejki są znacznie tańsze lecz różnią się jakością . Gitary z drewna w miarę upływającego czasu uszlachetniają barwę dźwięku i mają wielu zwolenników ze względu na swoje niepowtarzalne piękno naturalnego drewna.
W gitarach akustycznych stosuje się także przetworniki - wspaniałe, powodujące gorączkę chciwości- lecz o tym napiszę w oddzielnym poście. Wkrótce umieszczę zdjęcia prac twórcy gitar.
Pozdrawiam wszystkich maniaków gitary i ciekawskich . Ktoś ma pytania?